A Pro Scientia Aranyérem Szabályzata
INDOKLÁS
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) 1988-ban elhatározta, hogy az egyetemisták és a főiskolások alkotókészségének kibontakoztatása, szaktudásának elmélyítése, a tehetség, az egyéni teljesítmények jobb megbecsülése és elismerése céljából Pro Scientia Aranyérmet alapít.
Pro Scientia Aranyérem kitüntetésben részesülhet az a fiatal, aki tanulmányai során és az általa választott szakmai területen kiemelkedő teljesítményt nyújtott, és arról pályamunkák, előadások vagy irodalmi, művészeti és tudományos alkotások formájában számot adott. Az aranyérem tehát nem egy-egy konferencián bemutatott előadást, pályamunkát ismer el, hanem a hallgatói összteljesítmény alapján a kiemelkedő egyéniséget. Az első odaítélést (1989) követően két évenként országosan 45 érem kerülhet kiosztásra.
A PRO SCIENTIA ARANYÉREM LEÍRÁSA
1) Emlékérem. Díszdobozban elhelyezett aranyozott, 835-ös finomságú ezüst anyagú, 42,5 mm átmérőjű, 3 mm vastagságú érem. Egyik oldalán a Geniust szimbolizáló dombormű és a Pro Scientia felirat, a másik oldalát pedig virág motívum és az Országos Tudományos Diákköri Tanács 1988 felirat díszíti. Az érem Kocsis Előd szobrászművész alkotása.
2) Kitűző. Az éremhez kisméretű, az érem főmotívumát tartalmazó, aranyozott-tűzzománc kitűző is tartozik, amellyel a Pro Scientia Aranyérmes fiatal általa megnevezett egyik témavezető tanárát is megtiszteljük.
3) Oklevél. Az érem odaítéléséről szóló, bársonymappában elhelyezett oklevél, amely az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és az oktatási miniszter által aláírt okirat, amely a Pro Scientia Aranyérmes fiatal általa megnevezett egyik témavezető tanárát is megilleti.
4) Pénzjutalom, amelynek összege az OTDT aktuális gazdasági helyzetétől és a szponzorok támogatásának mértékétől függ.
A PRO SCIENTIA ARANYÉREM ODAÍTÉLÉSÉNEK FELTÉTELEI
1) A Pro Scientia Aranyérem elnyerésére pályázatot kell benyújtani.
2) Pályázatot csak az aktuális vagy korábbi Országos Tudományos Diákköri Konferencián (OTDK) összevont első helyezést elérő fiatal nyújthat be. (Korábban szerzett jogosultság esetén feltétel az eredményes szereplés az aktuális évi OTDK konferencián is.)
3) A pályázati korhatár az OTDK-n való részvételi feltételekkel egyezően: a benyújtás időpontjában graduális képzésben résztvevő hallgatók vagy az OTDK-t megelőző évben végzettek adhatják be a pályázatot.
4) A Pro Scientia Aranyérem egy személynek csak egyszer adható.
5) A beadott pályázat formailag akkor elfogadható, ha tartalmazza a kitöltött és aláírt űrlapot és az igazoló dokumentumokat:
ˇ
TDK tevékenység: pályamunkák adatait, TDK konferenciákon való részvételt és eredményeket, egyéb TDK tevékenységet;ˇ
a diákköri nyilvánosságon túlmutató, dokumentált tudományos eredményeket: hazai és külföldi publikációkat és konferencia-előadásokat, illetve az egyes szakterületeken ezekkel egyenértékű specifikus eredményt megjelenítő formákat, külföldi résztanulmányokat, tanulmányutakat, egyéb szakmai tevékenységeket, tudományos társulati tagságot;ˇ
a pályázó dokumentált tanulmányi eredményeit (index másolat);ˇ
idegen nyelv-ismeret igazolását (legalább egy idegen nyelvből C típusú középfokú állami vagy azzal egyenértékű nyelvvizsga);ˇ
a pályázó felsőoktatási intézménye diákköri tanácsának szöveges ajánlását.Az odaítélésnél előnyt jelentő körülmények:
ˇ
a pályázati feltételül meghatározott OTDK eredményen felüli kiemelkedő tudományos diákköri teljesítmény;ˇ
kimagasló tanulmányi eredmény;ˇ
kiterjedt publikációs és/vagy előadói tevékenység;ˇ
több idegen nyelv dokumentált ismerete.6) A Pro Scientia Aranyérmet a szakmai bizottságok felterjesztettjei közül a döntés-előkészítő albizottságok rangsorolását követően az OTDT által kiküldött ad hoc odaítélő bizottság döntése nyomán a Tanács elnöke ítéli oda.
A PRO SCIENTIA ARANYÉREM ODAÍTÉLÉSÉNEK ÜGYRENDJE
1) A pályázati lehetőségről az OTDT-nek az odaítélést megelőző év június 30-ig felhívást kell közzétennie Diáktudós című kiadványában, esetleg más alkalmas helyen is (honlapján, egyetemi/főiskolai lapokban).
2) A pályázatokat az OTDT Titkárságára kell benyújtani. Beadási határidejét az aktuális OTDK felhívás tartalmazza.
3) A benyújtott pályázatok formai feltételeinek teljesítését az OTDT Titkársága a Pro Scientia Aranyérmesek Társasága által delegált tagjaival együttműködve ellenőrzi, majd az adatlapon bejelölt illetékes szekció szakmai bizottságának illetve az általa megbízott ad hoc bizottság elnökének továbbítja a beadási határidőt követő két héten belül.
4) A szakmai bizottság vagy az általa megbízott szűkebb körű (4-5 fős) ad hoc bizottság szakmai szempontból értékeli a pályázatokat és kialakítja a rangsorolás nélküli felterjesztést.
5) A bizottság maga határozza meg munkamódszerét, munkájába szükség esetén külső szakértőket is bevonhat.
6) A bizottság ülése határozatképes, ha azon legalább az elnök és a tagok 50%-a jelen van, és azok különböző intézményeket képviselve reprezentálják a szakmai bizottság összetételét. A bizottság szavazattöbbséggel határoz, a szavazatok egyenlősége esetén az elnök szavazata dönt.
7) Szekciónként legfeljebb 5 felterjesztés tehető, amelyet rövid indoklással, a felterjesztést végző bizottság üléséről készített jegyzőkönyvvel, a döntéshozók aláírásával hitelesítve kell az OTDT Elnökének megküldeni az aktuális OTDK felhívásban közzétett határidőig.
8) Az OTDT a végső állásfoglalás kialakítására az OTDK-t közvetlenül megelőzően szakértői odaítélő ad hoc bizottságot hoz létre. Az odaítélő ad hoc bizottság elnökét az OTDT jelöli ki és az elnök kéri fel. Az 5 fős bizottság elnökből, titkárból (az OTDT titkára) és a 3 döntés-előkészítést végző albizottság (I. Társadalomtudományok, II. Élettudományok, III. Élettelen természet- és műszaki tudományok) elnökéből áll. A 3 fős döntés-előkészítő albizottságokat az OTDT, a Pro Scientia Aranyérmesek Társasága (PSAT) és az érintett szekciók valamelyikének 1-1 képviselője alkotja. Az albizottságok tagjait és elnökeit az OTDT elnöke kéri fel.
9) Az OTDT elnökének megküldött, szekciónként legfeljebb 5 felterjesztett pályázatot a megjelölt döntés-előkészítő albizottsághoz továbbítja az OTDT Titkársága. Az albizottságok a szakterületekről beérkezett javaslatokat a megadott főbb szempontok szerint értékelik és rangsorolják.
10) A döntés-előkészítő albizottsági ülésekre a szakmai bizottságok is küldhetnek képviselőket, akik véleményt nyilváníthatnak, és részt vehetnek a vitában, de nincs szavazati joguk a döntéshozatalnál.
11) A döntés-előkészítő albizottságok rangsorának figyelembevételével a végső döntést az odaítélő ad hoc bizottság hozza.
12) Az odaítélő ad hoc bizottság javaslatát az OTDT elnöke hagyja jóvá. Ezt követően kezdeményezi a kitüntetés kiszolgáltatását, az oktatási miniszter és az MTA elnöke aláírása általi megerősítést.
13) Tekintettel arra, hogy a Pro Scientia Aranyérem figyelemreméltó preferenciát jelent a doktori iskolai felvételi pályázatok benyújtásához, az érem odaítélési folyamatának a konferencia szekciózárását követő 60 napon belül, de legkésőbb a doktori iskolai felvételi elbírálás határidejéig be kell fejeződnie.
14) Az odaítélésről szóló ad hoc bizottsági határozat az OTDK beszámolókat közreadó Diáktudósban kerül nyilvánosságra. A kitüntetettektől bekért fényképes bemutatkozó anyagot az ünnepélyes átadás alkalmára megjelentetett, odaítélés évi Pro Scientia Aranyérmesek almanach című kötet adja közre.
15) A kitüntetés átadására az OTDK ünnepélyes zárórendezvényén, az OTDT nyilvános ülésén, széleskörű nyilvánosság mellett, az aláírók és a tudományos élet meghívott kimagasló képviselőinek jelenlétében a Magyar Tudományos Akadémián kerül sor. A kitüntetést az OTDT felkérésére a Magyar Tudományos Akadémia elnöke adja át.
Jelen Szabályzatot az Országos Tudományos Diákköri Tanács 1998. április 28-i ülése elfogadta és ezzel hatályba lépett. A Szabályzat módosítására a Tanács jogosult.
Budapest, 1998. április 28.
Dr. Szendrő Péter s. k.